Donosimo vam sve nominacije za 90 izdanje Oscara, koje će se održati 04. ožujka 2018 godine. Imate li svog favorita?

Dobitnike Oscara možete pogledati ovdje!

Oscar je popularno ime za američku filmsku nagradu Academy Award koju svake godine dodjeljuje Akademija filmskih umjetnosti i znanosti (AMPAS) kako bi se odala počast izvrsnosti profesionalaca u filmskoj industriji, uključujući redatelje, producente i scenariste.

Danas, prema Pravilima 2 i 3 službenih Akademijinih pravila, kako bi se kvalificirao, film se mora početi prikazivati u prethodnoj kalendarskoj godini, od ponoći 1. siječnja do 31. prosinca po vremenu Okruga Los Angeles, Kalifornija. Pravilo 2 kaže da film mora biti “dugometražni”, minimalno 40 minuta, osim za nagrade za kratke filmove i mora postojati na filmskoj vrpci od 35 mm ili 70 mm, 24 slike/sek. ili 48 slika/sek. u rezoluciji ne manjoj od 1280×720.

Članovi različitih branši nominiraju one u pojedinim područjima dok svi članovi mogu podnijeti nominirane za najbolji film. Pobjednici se određuju u drugom krugu glasovanja u kojem je svim članovima dopušteno da glasaju u svim kategorijama, uključujući najbolji film.

Zaključno sa 79. dodjelom Oscara, 847 članova (bivših i sadašnjih) Ceha glumaca je bilo nominirano za Oscara (u svim kategorijama).

‘The Shape of Water’ predvodi s 13 nominacija za Oscara, drugi je ‘Dunkirk’ s 8 nominacija, a treći ‘Three Billboards Outside Ebbing, Missouri’ koji je dobio 7 nominacija za Oscara.

Klikom na linkove možete pogledati naše recenzije filmova (koje smo stigli pogledati i recenzirati).

Najbolji film
Call Me by Your Name
Darkest Hour
Dunkirk
Get Out
Lady Bird
Phantom Thread
The Post
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Najbolji redatelj
Guillermo del Toro, “The Shape of Water
Christopher Nolan, “Dunkirk
Paul Thomas Anderson, “Phantom Thread
Greta Gerwig, “Lady Bird
Jordan Peele, “Get Out

Najbolji glumac
Timothée Chalamet “Call Me by Your Name
Daniel Day-Lewis “Phantom Thread
Daniel Kaluuya “Get Out
Gary Oldman “Darkest Hour
Denzel Washington “Roman J. Israel Esq.”

Najbolja glumica
Sally Hawkins “The Shape of Water
Frances McDormand “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Margot Robbie “I, Tonya
Saoirse Ronan “Lady Bird
Meryl Streep “The Post

Najbolji sporedni glumac
Willem Dafoe “The Florida Project
Woody Harrelson “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Richard Jenkins “The Shape of Water
Christopher Plummer “All the Money in the World”
Sam Rockwell “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Najbolja sporedna glumica
Mary J. Blige “Mudbound”
Lesley Manville “Phantom Thread
Octavia Spencer “The Shape of Water
Allison Janney “I, Tonya
Laurie Metcalf “Lady Bird

Najbolji originalni scenarij
The Big Sick
Get Out
Lady Bird
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Najbolji adaptirani scenarij
““Call Me by Your Name
The Disaster Artist
Logan
Molly’s Game
“Mudbound”

Najbolja fotografija
Blade Runner 2049” Roger Deakins
Darkest Hour” Bruno Delbonnel
Dunkirk” Hoyte van Hoytema
“Mudbound” Rachel Morrison
The Shape of Water” Dan Laustsen

Najbolji dokumentarni film
“Abacus”
“Faces Places”
“Icarus”
“Last Ment in Aleppo”
“Strong Island”

Najbolji kratkometražni dokumentarni film
“Edith and Eddy”
“Heaven is a Traffic Jam on the 405”
“Heroine”
“Traffic Stop”
“Night Skills”

Najbolji kratkometražni igrani film
“DeKalb Elementary”
“The Eleven O’Clock”
“My Nephew Emmett”
“The Silent Child”
“Watu Wote/All of Us”

Najbolja montaža zvuka
Baby Driver
Blade Runner 2049
Dunkirk
The Shape of Water
Star Wars: The Last Jedi

Najbolji zvuk (miksanje)
Baby Driver
Blade Runner 2049
Dunkirk
The Shape of Water
Star Wars: The Last Jedi

Najbolja scenografija
“Beauty and the Beast”
Blade Runner 2049
Darkest Hour
Dunkirk
The Shape of Water

Najbolji vizualni efekti
Blade Runner 2049
Guardians of the Galaxy Vol. 2
Kong Skull Island
Star Wars: The Last Jedi
War for the Planet of the Apes

Najbolji dizajn kostima
“Beauty and the Beast”
Darkest Hour
Phantom Thread
The Shape of Water
“Victoria and Abdul”

Najbolja šminka
Darkest Hour
“Victoria and Abdul”
Wonder

Najbolja originalna glazba
Dunkirk
Phantom Thread
The Shape of Water
Star Wars: The Last Jedi
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Najbolja originalna pjesma
“Mighty River” Mudbound
“Mystery of Love” Call Me by Your Name
“Remember Me” Coco
“Stand Up for Something” Marshall
“This Is Me” The Greatest Showman

Najbolji animirani film
“The Boss Baby”
“The Breadwinner”
Coco
“Ferdinand”
“Loving Vincent”

Najbolji kratkometražni animirani film
“Dear Basketball”
“Garden Party”
“Lou”
“Negative Space”
“Revolting Rhymes”

Najbolji strani film
“A Fantastic Woman”
“The Insult”
“Loveless”
“Of Body and Soul”
The Square

Najbolja montaža
Baby Driver
Dunkirk
I, Tonya
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri