Svi pobjednici Oscara za najboljeg sporednog glumca (od 1937. do danas)
Oscar za najboljeg sporednog glumca na dodjelama od 1959. godine do 1937. godine
Najbolji sporedni glumac 1959. – Burl Ives (The Big Country)
U filmu The Big Country, Burl Ives glumi Rufusa Hannasa, beskrupuloznog i osvetoljubivog farmera koji se sukobljava s drugim farmerima oko vode i zemlje. Ives je za svoju ulogu dobio nagradu Oscar za najboljeg sporednog glumca.
Najbolji sporedni glumac 1958. – Red Buttons (Sayonara)
U filmu Sayonara, Red Buttons glumi vojnika Joea Kellyja, koji se zaljubi u japansku ženu i suočava se s predrasudama i kulturološkim razlikama. Buttons je osvojio nagradu Oscar za najboljeg sporednog glumca za ovu ulogu.
Najbolji sporedni glumac 1957. – Anthony Quinn (Lust for Life)
U filmu Lust for Life, Anthony Quinn je glumio Vincenta van Gogha, nizozemskog slikara koji je patio od mentalnih bolesti i čiji je život bio pun strasti i tragedije. Quinn je za ovaj film dobio svoju drugu nagradu Oscar za najboljeg sporednog glumca.
Najbolji sporedni glumac 1956. – Jack Lemmon (Mister Roberts)
U filmu Mister Roberts, Jack Lemmon glumi Ensigna Pulvera, lijenog i neodgovornog mornaričkog časnika koji se osjeća zapostavljenim na dužnosti na pomorskom brodu za vrijeme Drugog svjetskog rata. Njegova izvedba u filmu donijela mu je nagradu Oscar za najboljeg sporednog glumca.
Najbolji sporedni glumac 1955. – Frank Sinatra (From Here to Eternity)
U filmu From Here to Eternity, Frank Sinatra glumi Maggioa, neustrašivog vojnika koji se bori da opstane u svijetu vojske punom nasilja i korupcije. Sinatra je osvojio Oscara za najboljeg sporednog glumca za svoju izvedbu.
Najbolji sporedni glumac 1954. – Anthony Quinn (Viva Zapata!)
Viva Zapata! je biografski film o Meksikancu Emilianu Zapati koji se borio protiv korupcije i siromaštva u Meksiku. Anthony Quinn glumi Zapatinog brata Eufemija, koji je jedan od njegovih glavnih suradnika. Quinnova izvedba je bila iznimno uvjerljiva, a u filmu je prikazan život Meksika u početku 20. stoljeća i borba za pravdu i slobodu. Quinn je za svoju izvedbu zaradio Oscara za najboljeg sporednog glumca.
Najbolji sporedni glumac 1953. – Karl Malden (A Streetcar Named Desire)
A Streetcar Named Desire je klasik koji se bavi životom siromašne i disfunkcionalne obitelji u New Orleansu. Karl Malden tumači ulogu Mitcha, prijatelja lika Stanleyja Kowalskog. Mitch je lik koji pokušava biti dobar, ali se bori s vlastitim nedostacima. Malden je izveo svoju ulogu sa puno empatije i dubine, a njegov lik je doprinio velikom uspjehu filma, što je rezultiralo nagradom Oscar za najboljeg sporednog glumca.
Najbolji sporedni glumac 1952. – George Sanders (All About Eve)
George Sanders osvojio je Oscara za najboljeg sporednog glumca za svoju ulogu Addisona DeWitta u filmu All About Eve. Addison DeWitt je kritičar kazališta i manipulativni lik koji igra ključnu ulogu u intrigi oko uspona mlade glumice Eve Harrington. DeWitt je suptilan, oštar i ponekad okrutan u svom ponašanju, ali se također može pokazati šarmantnim i privlačnim.
Najbolji sporedni glumac 1951. – Dean Jagger (Twelve O’Clock High)
Dean Jagger osvojio je Oscara za najboljeg sporednog glumca za svoju ulogu Generala Franka Savagea u filmu Twelve O’Clock High. Jaggerov lik je pilot koji se suočava s teškim odlukama u ulozi vođe bombarderske grupe tijekom Drugog svjetskog rata.
Najbolji sporedni glumac 1950. – Walter Huston (The Treasure of the Sierra Madre)
Walter Huston osvojio je Oscara za najboljeg sporednog glumca za svoju ulogu Howarda u filmu The Treasure of the Sierra Madre. Howard je iskusni tragač koji pomaže dvojici muškaraca u potrazi za zlatom u Meksiku, ali njegova uloga dobiva dramataični preokret. Howard je inteligentan, ali također ima nizak prag tolerancije prema ljudskoj gluposti.
Najbolji sporedni glumac 1949. – Edmund Gwenn (Miracle on 34th Street)
Edmund Gwenn osvojio je Oscara za najboljeg sporednog glumca za svoju ulogu Krisa Kringla u filmu Miracle on 34th Street. Kris Kringle je simpatični starac koji se zapošljava kao Djed Božićnjak u robnoj kući Macy’s, a koji tvrdi da je pravi Djed Božićnjak.
Najbolji sporedni glumac 1948. – Harold Russell (The Best Years of Our Lives)
Harold Russell osvojio Oscara za najboljeg sporednog glumca za ulogu Homera Parrisha u filmu The Best Years of Our Lives. Russellov lik je ratni veteran koji se vratio kući bez obje ruke. On je osvojio srca publike i kritike za svoju autentičnu i dirljivu ulogu. Naravno, u to doba nije bilo specijalnih efekata koji bi učinili da izgleda kao da Russell nema ruke, već ih on zaista nije imao, što ga nije zaustavilo u glumačkoj karijeri.
Najbolji sporedni glumac 1947. – James Dunn (A Tree Grows in Brooklyn)
James Dunn osvojio je Oscara za najboljeg sporednog glumca za ulogu Johnnyja Nolana u filmu A Tree Grows in Brooklyn. Johnny je otac koji se bori s ovisnošću o alkoholu i koji se suočava s brojnim izazovima u životu.
Najbolji sporedni glumac 1946. – Barry Fitzgerald (Going My Way)
Barry Fitzgerald osvojio je Oscara za najboljeg sporednog glumca za ulogu Fitzgibbona u filmu Going My Way. Fitzgeraldov lik je irski svećenik koji pomaže novom svećeniku, kojeg glumi Bing Crosby, da se prilagodi svom novom položaju.
Najbolji sporedni glumac 1945. – Charles Coburn (The More the Merrier)
Charles Coburn glumio je Benjamina Dinglea u filmu The More the Merrier. Benjamin je stariji muškarac koji podijeli stan s mladim parom i tijekom boravka se zaljubi u djevojku. Coburn je dobio Oscara za najboljeg sporednog glumca za svoju ulogu lika koji je prikazan kao duhovit i šarmantan.
Najbolji sporedni glumac 1944. – Van Heflin (Johnny Eager)
Van Heflin je osvojio Oscara za najboljeg sporednog glumca za svoju ulogu Johnnyja Eagera u istoimenom filmu iz 1941. godine. Heflinov lik, Johnny Eager, je kriminalac koji pokušava izbjeći pravdu i koga proganja policajac koji pokušava pronaći dokaze protiv njega.
Najbolji sporedni glumac 1943. – Donald Crisp (How Green Was My Valley)
Donald Crisp dobio je Oscara za najboljeg sporednog glumca za ulogu Gwilyma Morgana u filmu How Green Was My Valley. Crispov lik prikazan je kao patrijarh velike obitelji koja se bavi rudarstvom u Walesu tijekom 19. stoljeća. On se suočava s izazovima promjena u industriji, kao i sa sukobima unutar svoje obitelji.
Najbolji sporedni glumac 1942. – Walter Brennan (The Westerner)
Walter Brennan dobio je Oscara za najboljeg sporednog glumca za ulogu ‘Doca’ Hollidaya u filmu The Westerner. Brennanov lik je prikazan kao egzotični kockar i revolveraš koji pomaže glavnom liku u borbi protiv korumpiranih lokalnih vlasti. Brennanu je ovo bio čak treći Oscar za najboljeg sporednog glumca u razmaku od samo šest godina, a trenutno je i jedini glumac koji je u ovoj kategoriji osvojio tri Oscara.
Najbolji sporedni glumac 1941. – Thomas Mitchell (Stagecoach)
Thomas Mitchell osvojio je Oscara za najboljeg sporednog glumca drugi put zaredom za ulogu doktora Boonea u filmu Stagecoach. Mitchellov lik, doktor Boone, na putovanju je, a suočava se s izazovima i opasnostima istoga. Pritom pomaže putnicima da se također suoče s njima.
Najbolji sporedni glumac 1940. – Thomas Mitchell (Gone with the Wind)
Thomas Mitchell u filmu Gone with the Wind glumi lika pod imenom Gerald O’Hara. Gerald O’Hara je prikazan kao bogati irski imigrant koji je uspio stvoriti svoje imanje u Georgiji prije građanskog rata. On je čovjek koji cijeni obrazovanje i vjeruje u važnost zemlje i tradicionalnih vrijednosti. U filmu, njegova smrt tijekom rata predstavlja gubitak za njegovu obitelj i zajednicu.
Najbolji sporedni glumac 1939. – Walter Brennan (Kentucky)
Walter Brennan je u filmu Kentucky poznat kao Peter Goodnight, trener trkaćih konja. Goodnight je prikazan kao iskusni trener koji ima posebnu vezu sa svojim konjima i koji se suočava s problemima u industriji konjičkih utrka. U filmu, on pomaže glavnom liku Johnu Clayju da uspije u utrkama, ali se također suočava sa svojim vlastitim izazovima i problemima. Za ovu je ulogu dobio Oscara za najboljeg sporednog glumca.
Najbolji sporedni glumac 1938. – Joseph Schildkraut (The Life of Emile Zola)
Joseph Schildkraut je u filmu The Life of Emile Zola poznat kao kapetan Alfred Dreyfus, francuski židovski vojni časnik koji je krivo optužen i osuđen za špijunažu u jednom od najkontroverznijih sudskih procesa u francuskoj povijesti. Dreyfusova nepravedna osuda i borba za pravdu predstavljaju glavni zaplet filma, a Schildkraut je dobio Oscara za najboljeg sporednog glumca za svoju ulogu.
Najbolji sporedni glumac 1937. – Walter Brennan (Come and Get It)
Walter Brennan u filmu Come and Get It glumi Swana Bostroma, alkoholičara i šumara koji se sukobljava s mladim nasljednikom tvrtke za koju radi. Brennan je dobio Oscara za najboljeg sporednog glumca za svoju ulogu lika koji se bori s ovisnošću, starosti i unutarnjim konfliktima.