Svi pobjednici Oscara za najboljeg glavnog glumca (od 1929. do danas)
Oscar za najboljeg glavnog glumca na dodjelama od 1939. godine do 1929. godine
Najbolji glumac 1939. – Clark Gable (Gone with the Wind)
Gone with the Wind je jedan od najpoznatijih i najuspješnijih filmova svih vremena, a Clark Gable je glumio glavni lik, Rhetta Butlera. Rhett je privlačan, neustrašiv i pametan, a Gableova izvedba uspjela je prikazati lik koji je odlučan u svojim postupcima, ali koji također pokazuje svoju ranjivost i ljubav prema Scarlett O’Hari.
Najbolji glumac 1938. – Spencer Tracy (Boys Town)
U filmu Boys Town, Spencer Tracy je u ulozi oca Flanagana, svećenika koji pokušava spasiti mlade dječake od opasnosti u gradu Boys Town. Tracyjeva izvedba je pohvaljena zbog njegove empatije i ljudskosti koje je prikazao u ulozi svećenika, dok se istovremeno suočavao s brojnim problemima u rješavanju problema mladih dječaka.
Najbolji glumac 1937. – Paul Muni (The Story of Louis Pasteur)
Paul Muni glumi francuskog znanstvenika Louisa Pasteura. Muni je prikazao Pasteura kao čovjeka koji se suočava sa skepticizmom i protivljenjem zbog svojih revolucionarnih znanstvenih ideja, dok se istovremeno suočava s brojnim osobnim gubicima. Muni je uspio izraziti Pasteurovu strast i predanost znanosti, što je rezultiralo dojmljivom izvedbom koja je oduševila publiku i kritičare.
Najbolji glumac 1936. – Victor McLaglen (The Informer)
McLaglen je glumio bivšeg pripadnika gerilske skupine u Irskoj koji se bori za nezavisnost od Velike Britanije. Nakon što izdaje svog prijatelja kako bi zaradio novac, postaje optuženik u mreži manipulacije i izdaje. McLaglenova izvedba dočarava osjećaj krivnje, žaljenja i očaja dok se suočava sa posljedicama svojih postupaka.
Najbolji glumac 1935. – Clark Gable (It Happened One Night)
Gable glumi Petera Warnea, šarmantnog i inteligentnog novinara koji se sprijatelji s bogatom nasljednicom Ellen Andrews, koju tumači Claudette Colbert, dok se oboje bore s različitim problemima i sukobima na putu do New Yorka. Gableova izvedba je prepuna šarma, humora i britkog uma, dok njegova nevjerojatna hemija s Colbertovom čini ovaj film jednim od klasika romantične komedije.
Najbolji glumac 1934. – Charles Laughton (The Private Life of Henry VIII)
U ovoj povijesnoj drami, Laughton je glumio engleskog kralja Henrika VIII, koji je poznat po svojim brojnim brakovima i kontroverznom životu. Laughtonova izvedba uspijeva dočarati kompleksnost i snagu ovog lika, kao i njegovu emocionalnu ranjivost i poteškoće u pronalaženju ljubavi i sreće.
Najbolji glumac 1933. – Wallace Beery (The Champ) i Fredric March (Dr. Jekyll and Mr. Hyde)
1933. godine, dvojica glumaca, Wallace Beery i Fredric March, podijelila su nagradu Oscar za najboljeg glavnog glumca, što je jedini takav slučaj u povijesti ove kategorije.
Wallace Beery je osvojio nagradu za svoju ulogu u filmu The Champ gdje je bio bivši boksački prvak koji se bori za povratak u ring, ali je i suočen s ovisnošću o alkoholu i financijskim problemima. Beery je bio jedan od najpopularnijih glumaca u to vrijeme, a ova uloga mu je donijela veliko priznanje.
Fredric March, s druge strane, osvojio je nagradu za svoju ulogu u filmu Dr. Jekyll and Mr. Hyde, gdje je glumio uglednog liječnika Henryja Jekylla i njegov zli alter ego, Edwarda Hydea. Marchova izvedba je impresivna jer uspijeva dočarati dramatične i strašne transformacije između dva lika, koji se bore za kontrolu nad svojim životima i umovima.
Podjela nagrade Oscar za najboljeg glavnog glumca bila je iznenađenje za mnoge, jer su mnogi kritičari i publika očekivali da će nagrada biti dodijeljena samo jednom glumcu. Međutim, i Beery i March su odradili izvrsne izvedbe u svojim ulogama, zbog čega je Akademija odlučila nagraditi obojicu.
Najbolji glumac 1932. – Lionel Barrymore (A Free Soul)
Lionel Barrymore je osvojio Oscara za najboljeg glavnog glumca u filmu A Free Soul. U njemu glumi alkoholičara koji se mora suočiti sa svojom kćeri koja je zapala u nevolje s opasnim muškarcem.
Najbolji glumac 1931. – George Arliss (Disraeli)
George Arliss se okitio zlatnim kipićem 1931. godine za ulogu u filmu Disraeli. Glumio je britanskog političara Benjamina Disraelija koji se bori protiv oporbe u parlamentu. Arlissova gluma bila je iznimno uvjerljiva, a kritičari su mu često isticali sposobnost da se uživi u likove koje tumači.
Najbolji glumac 1930. – Warner Baxter (In Old Arizona)
Warner Baxter je osvojio Oscar za najboljeg glavnog glumca 1930. godine za ulogu u filmu In Old Arizona. U ovom vesternu glumi Cisco Kida, poznatog razbojnika i kauboja. Baxterova izvedba bila je vrlo dojmljiva, a njegov prikaz kaubojskog života i kulture vrlo uvjerljiv.
Najbolji glumac 1929. – Emil Jannings (The Last Command i The Way of All Flesh)
Emil Jannings je osvojio prvu nagradu Oscar za najboljeg glavnog glumca 1929. godine, i to za čak dvije uloge u filmovima The Last Command i The Way of All Flesh. U prvom filmu glumi generala ruske carske vojske koji se susreće sa svojim bivšim vojnicima u Hollywoodu, dok u drugom tumači lik sredovječnog čovjeka koji se suočava s otkrićem da je njegov životni rad bio uzaludan. Jannings je bio jedan od prvih velikih glumaca njemačke kinematografije, a njegove izvedbe u ovim filmovima bile su dovoljno impresivne da mu donesu prvu nagradu na dodjeli Oscara.