Svi pobjednici Oscara za najboljeg sporednog glumca (od 1937. do danas)
Oscar za najboljeg sporednog glumca na dodjelama od 1979. godine do 1960. godine
Najbolji sporedni glumac 1979. – Christopher Walken (The Deer Hunter)
Christopher Walken osvojio je Oscara za najboljeg sporednog glumca za svoju ulogu Nicka Chevotareva u filmu The Deer Hunter. Film prati prijateljstvo trojice muškaraca iz Pennsylvanije koji odlaze u Vijetnam i suočavaju se s traumama rata i borbom za preživljavanje. Walkenova uloga je bila iznimno zahtjevna, jer je morao prikazati karakter koji se nakon boravka u Vijetnamu mijenja, a čija traumatična iskustva utječu na njegove odluke i ponašanje.
Najbolji sporedni glumac 1978. – Jason Robards (Julia)
Jason Robards osvojio je Oscara za najboljeg sporednog glumca za svoju ulogu Dashiella Hammetta u filmu Julia. Film se temelji na stvarnoj priči o spisateljici Lilian Hellman koja pokušava pomoći svojoj prijateljici Juliji koja se bori protiv nacizma u Europi. Robards je utjelovio Hammetta, prijatelja i mentora Lilian, a njegova uloga bila je ključna za priču o prijateljstvu i hrabrosti u vrijeme rata. Bila je ovo druga uzastopna nagrada Oscar u istoj kategoriji za Robardsa.
Najbolji sporedni glumac 1977. – Jason Robards (All the President’s Men)
Jason Robards bio je u ulozi Bena Bradleeja u filmu All the President’s Men. Film se temelji na istinitim događajima i prikazuje istraživačko novinarstvo koje je dovelo do otkrivanja afere Watergate i pada američkog predsjednika Richarda Nixona. Robards je utjelovio glavnog urednika Washington Posta, koji je podržavao novinare Boba Woodwarda i Carla Bernsteina u njihovom istraživanju.
Najbolji sporedni glumac 1976. – George Burns (The Sunshine Boys)
George Burns osvojio je Oscara za najboljeg sporednog glumca za svoju ulogu u filmu The Sunshine Boys. Burns je u filmu glumio Ala Lewisa, polovicu poznatog komičarskog dvojca koji nakon 12 godina ponovno povezuje menadžer za jedno posljednje zajedničko pojavljivanje.
Najbolji sporedni glumac 1975. – Robert De Niro (The Godfather Part II)
Robert De Niro je osvojio Oscara za najboljeg sporednog glumca za ulogu Vita Corleonea u mlađim danima u filmu The Godfather Part II. Film je nastavak kultnog filma The Godfather, koji prikazuje talijansku mafiju u Americi u drugoj polovici 20. stoljeća. U ovoj ulozi De Niro je bio u nekoliko scena koje prikazuju njegov put do moći i statusa koji će kasnije preuzeti njegov sin Michael Corleone.
Najbolji sporedni glumac 1974. – John Houseman (The Paper Chase)
John Houseman je osvojio Oscara za najboljeg sporednog glumca za ulogu profesora Charlesa Kingsfielda u filmu The Paper Chase. Radnja filma prati studenta prava na Harvardu koji pokušava zadovoljiti visoke standarde svojeg zahtjevnog profesora, a ujedno se suočava s teškoćama u privatnom životu.
Najbolji sporedni glumac 1973. – Joel Grey (Cabaret)
Joel Grey osvojio je Oscara za najboljeg sporednog glumca za svoju ulogu u glazbenom filmu Cabaret, u kojem je glumio voditelja kabareta u Berlinu uoči nacističkog uspona. Njegova uloga bila je ključna za uspjeh filma koji je osvojio osam Oscara te je do danas ostao klasik žanra. Ovo je bila njegova jedina nominacija i osvajanje Oscara u karijeri.
Najbolji sporedni glumac 1972. – Ben Johnson (The Last Picture Show)
Ben Johnson je osvojio Oscara za najboljeg sporednog glumca za ulogu Sama u filmu The Last Picture Show. Radnja filma prikazuje život u Teksasu u ranim 1950-ima, a Johnsonova izvedba je bila upečatljiva u svojoj jednostavnosti i iskrenosti. Johnson je bio vrlo popularan glumac ovog žanra, a tu je popularnost okrunio ovom izvedbom.
Najbolji sporedni glumac 1971. – John Mills (Ryan’s Daughter)
U filmu Ryan’s Daughter, britanski glumac John Mills osvojio je nagradu Oscar za najboljeg sporednog glumca za svoju ulogu Michaela, starijeg lika koji pomaže mlađem da se suoči s teškim situacijama u vrijeme irske pobune 1916. godine.
Najbolji sporedni glumac 1970. – Gig Young (They Shoot Horses, Don’t They?)
Oscara za najboljeg sporednog glumca u filmu They Shoot Horses, Don’t They, osvojio je Gig Young za ulogu Rocka. U filmu se prikazuje grupa ljudi koji sudjeluju u plesnom maratonu tijekom Velike depresije, a Young je osvojio nagradu za svoju ulogu propalog redatelja koji djeluje kao domaćin maratona.
Najbolji sporedni glumac 1969. – Jack Albertson (The Subject Was Roses)
Jack Albertson je osvojio Oscara za najboljeg sporednog glumca za svoju ulogu Johna Clearyja u filmu The Subject Was Roses. Film prati obitelj u kojoj se sin vraća kući nakon služenja u Drugom svjetskom ratu i suočava se s napetošću i neuspjehom njegovih roditelja da održe brak i uspješan život.
Najbolji sporedni glumac 1968. – George Kennedy (Cool Hand Luke)
George Kennedy je za svoju ulogu Draglinea u filmu Cool Hand Luke uspio osvojiti Oscara za najboljeg sporednog glumca. Film prikazuje borbu Lukea protiv brutalnog sustava kaznenog zavoda, a Kennedy je dobio nagradu za svoju izvedbu žilavog zatvorenika koji na kraju postaje Lukeov prijatelj i saveznik.
Najbolji sporedni glumac 1967. – Walter Matthau (The Fortune Cookie)
Walter Matthau je osvojio Oscara za najboljeg sporednog glumca za ulogu u filmu The Fortune Cookie u kojem je glumio Willieja Gingricha, odvjetnika koji je uvjerio svojeg šogora da simulira ozljedu kako bi dobio odštetu od osiguravajuće kuće. Walter Matthau je dobio pohvale za svoju izvedbu kao nemilosrdni odvjetnik.
Najbolji sporedni glumac 1966. – Martin Balsam (A Thousand Clowns)
Martin Balsam je osvojio Oscara za najboljeg sporednog glumca za svoju ulogu u filmu A Thousand Clowns. Njegov lik zove se Arnold Burns, čovjek bez posla koji želi spasiti svojeg nećaka od zlostavljanja društva za zaštitu djece. Njegova uloga je bila pohvaljena zbog svoje emocionalne dubine.
Najbolji sporedni glumac 1965. – Peter Ustinov (Topkapi)
Peter Ustinov je osvojio Oscara za najboljeg sporednog glumca za ulogu u filmu Topkapi, u kojem je glumio Arthura Simpsona, sitnog lopova koji se uvlači u planiranje krađe dragulja iz Topkapi palače.
Najbolji sporedni glumac 1964. – Melvyn Douglas (Hud)
U filmu Hud, Melvyn Douglas glumi Lonnieja, oca protagonistice, koja se suprotstavlja Hudovoj neodgovornosti i nemoralu. Unatoč tome što je njegova kći zaljubljena u Huda, Lonnie odlučuje poduzeti sve što je potrebno kako bi spasio obiteljsko imanje od propasti.
Najbolji sporedni glumac 1963. – Ed Begley (Sweet Bird of Youth)
U filmu Sweet Bird of Youth, Ed Begley glumi Toma Fincha, lokalnog političara i šerifa u gradu u kojem se odvija radnja. Finch pokušava učiniti sve što je u njegovoj moći kako bi spriječio glavnog lika Chancea Waynea da se vrati u grad, zbog toga što smatra da je Chance odgovoran za njezinu sramotu iz prošlosti. Begley je za ovu ulogu osvojio Oscara za najboljeg sporednog glumca.
Najbolji sporedni glumac 1962. – George Chakiris (West Side Story)
U filmu West Side Story, George Chakiris je u ulozi Bernarda, vođe portorikanske bande. Ona se bori protiv američke bande u borbi za teritorij na zapadnoj strani Manhattana. U filmu, Bernard je predstavljen kao vatreni i agresivni lik, čija ljubav prema njegovoj djevojci i želja za osvetom igraju važnu ulogu u radnji.
Najbolji sporedni glumac 1961. – Peter Ustinov (Spartacus)
U filmu Spartacus, Ustinov je glumio Lentulusa Batiatusa, okrutnog vlasnika gladijatorske škole, koji se borio za moć i status u Rimu. Ustinov je impresionirao kritičare svojom sposobnošću da izvuče humor iz svojih zlih dijaloga i prikazao je slojevit lik koji je uspio privući pažnju publike unatoč glavnoj ulozi Kirka Douglasa.
Najbolji sporedni glumac 1960. – Hugh Griffith (Ben-Hur)
U filmu Ben-Hur, Hugh Griffith je glumio lika pod imenom Sheik Ilderim, koji je bio arapski plemić i vlasnik trkačkih konja. On se prijateljski povezao s glavnim likom Ben-Hurom i pomogao mu da postigne pobjedu u spektakularnoj utrci. Griffith je za svoju ulogu dobio nagradu Oscar za najboljeg sporednog glumca.
Na idućoj stranici možete pronaći dobitnike Oscara za najboljeg sporednog glumca u razdoblju od 1959. godine do 1937. godine!