Najbolje britanske humoristične serije: Top 7 u 2024. godini
Britanske humoristične serije odavno su osvojile gledatelje diljem svijeta. Njihov poseban šarm leži u inteligentnom, često crnom humoru i briljantnim likovima.
Najbolje britanske humoristične serije uključuju kultne naslove poput “Fawlty Towers”, “The Office” i “Gavin & Stacey”. Ove serije obilježile su različita razdoblja britanske televizije, od 1970-ih do danas, postavši uzor za komedije diljem svijeta.
Svaka od ovih serija donosi jedinstvenu kombinaciju britkog humora, društvene kritike i nezaboravnih likova. Njihov utjecaj i danas se osjeća u modernim komedijama.
1. Fawlty Towers (1975–1979)
Zamisli hotel gdje je vlasnik veći kaos od gostiju. To je Fawlty Towers! Ova britanska serija traje samo 12 epizoda, ali svaka je pravo blago humora.
John Cleese glumi Basila Fawltyja, najgoreg hotelskog menadžera ikad. On je mrzovoljni, snobovski tip koji mrzi svoj posao i goste. Njegova žena Sybil stalno ga pokušava spriječiti da uništi hotel.
Manuel, konobar iz Barcelone, jedva govori engleski. To stvara urnebesne nesporazume. Polly, sobarica, često spašava situaciju kad Basil zabrlja.
Serija se vrti oko svakodnevnih problema u hotelu:
- Gosti sa čudnim zahtjevima
- Basil koji laže i izvlači se
- Sybil koja telefonira umjesto da radi
- Manuel koji krivo shvaća upute
Fawlty Towers majstorski miješa slapstick komediju i britanski humor. Iako je stara skoro 50 godina, i dalje nasmijava publiku diljem svijeta.
2. The Office (2001–2003)
Ricky Gervais i Stephen Merchant stvorili su remek-djelo britanske komedije. “The Office” prati svakodnevicu zaposlenika tvrtke Wernham Hogg u Sloughu.
Glavni lik David Brent, kojeg glumi Gervais, šef je ureda koji očajnički želi biti omiljen. Njegov neugodni humor i nesposobnost često dovode do nelagodnih situacija.
Serija koristi mockumentarni stil snimanja, što pojačava osjećaj realizma. Kamere prate likove u njihovim svakodnevnim interakcijama, hvatajući svaki sramotni trenutak.
Ostali likovi uključuju Martina Freemana kao Tima, prodajnog predstavnika koji sanja o boljem životu. Tu je i Mackenzie Crook kao Gareth, Davidov pomoćnik i samoproglašeni stručnjak za timski rad.
“The Office” je briljantno prikazao dosadu uredskog života i ljudske slabosti. Serija je emitirana samo dvije sezone, ali je ostavila neizbrisiv trag u svijetu komedije.
Utjecaj “The Office” vidljiv je i danas. Serija je potaknula brojne adaptacije diljem svijeta, uključujući popularnu američku verziju sa Steveom Carellom.
3. Only Fools and Horses (1981–2003)
Braća Trotter, Del Boy i Rodney, postali su ikone britanske televizije. Ova dugovječna serija pratila je njihove urnebesne pokušaje da se obogate preko noći u londonskom Peckhamu.
Stvorena od genija Johna Sullivana, “Mućke” su osvojile srca gledatelja diljem svijeta. Serija je emitirana kroz sedam sezona i mnoštvo božićnih specijala, ostavljajući neizbrisiv trag u pop kulturi.
Del Boy, vječni optimist i sitni prevarant, svojim je šarmom i dosjetkama postao legendarni lik. Njegov mlađi brat Rodney, često žrtva Delovih ludih ideja, savršeno je balansirao dinamiku duo.
Humor serije bio je istovremeno oštar i topao, spretno kombinirajući slapstick komediju s dubokim emocijama. Likovi su bili toliko stvarni da su gledatelji osjećali kao da poznaju obitelj Trotter.
“Mućke” su postavile standard za britanske komedije. Fraze poput “lovely jubbly” i “this time next year, we’ll be millionaires” ušle su u svakodnevni govor. Serija je bila toliko popularna da je finale 1996. gledalo nevjerojatnih 24,3 milijuna ljudi.
Iako su Delovi planovi rijetko uspijevali, serija je osvojila brojne nagrade i priznanja. Kritičari su hvalili njezin autentičan prikaz radničke klase i sposobnost da nasmije i dirne gledatelje.
4. I’m Alan Partridge (1997–2002)
Zamislite voditelja talk showa koji je doživio potpuni pad. To je Alan Partridge, lik koji nas je nasmijavao kroz dvije sezone ove britanske komedije.
Steve Coogan utjelovljuje Alana, bivšu TV zvijezdu koja sada vodi noćnu emisiju na lokalnom radiju u Norwichu. Njegov ego je i dalje ogroman, ali stvarnost je surova – živi u jeftinom hotelu i očajnički pokušava vratiti slavu.
Serija se oslanja na neugodne situacije i Alanovu nesposobnost da shvati koliko je zapravo nesposoban. Njegova interakcija s hotelskim osobljem, producentima i slučajnim prolaznicima stvara urnebesne trenutke.
Humor je oštar, često neugodan, ali uvijek inteligentan. Alan je lik kojeg istovremeno želimo grliti i odgurnuti, što čini gledanje posebno zanimljivim iskustvom.
“I’m Alan Partridge” je osvojio brojne nagrade, uključujući dva BAFTA-e. Serija je postala kultna među obožavateljima britanskog humora i inspirirala nekoliko spin-offova.
Gledatelji će uživati u Alanovim nesretnim pokušajima povratka u središte pozornosti, istovremeno se diveći Cooganovoj briljantnoj izvedbi koja balansira između smiješnog i tužnog.
5. The Thick of It (2005–2012)
Politika nikad nije bila tako zabavna! “The Thick of It” je britanska satirična serija koja nas vodi iza kulisa vlade.
Armando Iannucci stvorio je ovu oštru komediju koja se ne boji rugati se moćnicima. Serija prati kaotičan rad izmišljenog ministarstva i njihove pokušaje da izbjegnu skandale.
Peter Capaldi briljira kao Malcolm Tucker, zastrašujući spin doktor. Njegov vulgarni jezik i brutalna iskrenost postali su zaštitni znak serije.
“The Thick of It” ne štedi nikoga. Ministri, savjetnici i državni službenici jednako su meta britkog humora. Serija je poznata po svojoj improvizaciji i realističnom prikazu političkog kaosa.
Iako je izmišljena, mnogi su je uspoređivali sa stvarnom britanskom politikom. Neki političari čak su priznali da je serija previše blizu istini.
Serija je osvojila brojne nagrade, uključujući tri BAFTA-e. Njen utjecaj proširio se i izvan Ujedinjenog Kraljevstva, inspirirajući američku verziju “Veep”.
“The Thick of It” ostaje briljantna satira moderne politike. Njen humor je oštar, dijalozi brzi, a likovi nezaboravni. Za ljubitelje političke komedije, ova serija je must-watch.
6. Gavin & Stacey (2007–2010, 2019)
Zamislite ljubavnu priču koja prelazi granice Engleske i Walesa! “Gavin & Stacey” nas vodi na putovanje puno smijeha i topline.
Serija prati Gavina iz Essexa i Stacey iz Walesa koji se zaljubljuju preko telefona. Njihova veza brzo napreduje, ali tu je i gomila zanimljivih likova koji čine ovu priču nezaboravnom.
Neiths i Smithy, najbolji prijatelji glavnih junaka, kradući scene svojim urnebesnim dijalozima. A tu su i roditelji – Gavinova majka Pam i Staceyjin ujak Bryn, koji dodaju posebnu draž svakoj epizodi.
Serija je osvojila gledatelje svojom toplinom i humorom. Likovi su stvarni i simpatični, a situacije u kojima se nalaze lako su prepoznatljive.
Nakon tri sezone, “Gavin & Stacey” se vratila 2019. s božićnim specijalom koji je oborio rekorde gledanosti. Ova serija je dokaz da britanski humor može biti istovremeno blag i duhovit, osvajajući srca diljem svijeta.
7. The IT Crowd (2006–2010, 2013–2014)
U podrumu izmišljene tvrtke Reynholm Industries krije se biserna komedija britanskog TV-a. “The IT Crowd” prati zgode i nezgode trojca iz IT odjela: genijalno nespretnog Mossa, cinično lijenog Roya i njihove nesposobne šefice Jen.
Serija ismijava korporativnu kulturu i tehnološku nepismenost. Svaka epizoda donosi nove urnebesne situacije. Od Mossovog gašenja požara vrlo neobičnim aparatom do Royevog standardnog pitanja “Jeste li probali ugasiti i ponovno upaliti?”
Glumačka postava briljira u svojim ulogama:
- Richard Ayoade kao Moss
- Chris O’Dowd kao Roy
- Katherine Parkinson kao Jen
Humor serije je inteligentan i britak, s dozom apsurda. Često se temelji na nesporazumima i društvenim neugodnostima.
“The IT Crowd” je osvojio brojne nagrade, uključujući BAFTA-u za najbolji sitcom 2009. Serija je stekla kultni status i inspirirala brojne internetske memove.
Iako se bavi tehnologijom, “The IT Crowd” je pristupačan svima. Likovi i situacije su univerzalno smiješni, bez obzira na tehničko znanje gledatelja.