Sinoć su izvučene pobjednici BAFTA filmskih nagradi, Britanskog ekvivalenta Oscaru. Drama “1917” Prvog svjetskog rata vodila je među pobjednicima sa šest nagrada, uključujući najbolji film i najboljeg redatelja Sama Mendesa.

Joker je osvojio tri nagrade, uključujući najboljeg glumca za Joaquina Phoenixa, dok je Renee Zellweger proglašena za najbolju glumicu za svoj portret Judy Garland.

Južnokorejski film Parasite osvojio je dvije nagrade – za originalni scenarij i film koji nije na engleskom jeziku.

Britanska akademija za filmsku i televizijsku umjetnost (BAFTA) pokrenula je polemiku ranije ove sezone nagrada zbog nedostatka različitosti među nominiranim kandidatima. (Ovogodišnje nominacije za Oscara zaradile su slične kritike).

Cijelu listu pobjednika BAFTA filmskih nagrada 2020. godine pogledajte u nastavku:

Najbolji film

“1917” – Pobjednik
“The Irishman”
“Joker”
“Once Upon a Time… in Hollywood”
“Parasite”
Outstanding British Film
“1917”
“Bait”
“For Sama”
“Rocketman”
“Sorry We Missed You”
“The Two Popes”

Najbolji redatelj

Sam Mendes (“1917”) – Pobjednik
Martin Scorsese (“The Irishman”)
Todd Phillips (“Joker”)
Quentin Tarantino (“Once Upon a Time… in Hollywood”)
Bong Joon-ho (“Parasite”)

Najbolja glumica

Jessie Buckley (“Wild Rose”)
Scarlett Johansson (“Marriage Story”)
Saoirse Ronan (“Little Women”)
Charlize Theron (“Bombshell”)
Renée Zellweger (“Judy”) – Pobjednik

Najbolji glumac

Leonardo DiCaprio (“Once Upon a Time… in Hollywood”)
Joaquin Phoenix (“Joker”) – Pobjednik
Adam Driver (“Marriage Story”)
Taron Egerton (“Rocketman”)
Jonathan Pryce (“The Two Popes”)

Najbolji sporedni glumac

Tom Hanks (“A Beautiful Day In The Neighborhood”)
Anthony Hopkins (“The Two Popes”)
Al Pacino (“The Irishman”)
Joe Pesci (“The Irishman”)
Brad Pitt (“Once Upon A Time… in Hollywood”) – Pobjednik

Najbolja sporedna glumica

Laura Dern (“Marriage Story”) – Pobjednik
Scarlett Johansson (“Jojo Rabbit”)
Florence Pugh (“Little Women”)
Margot Robbie (“Bombshell”)
Margot Robbie (“Once Upon a Time… in Hollywood”)

Najbolji adaptirani scenarij

Steven Zaillian (“The Irishman”)
Taika Waititi (“Jojo Rabbit”) – Pobjednik
Todd Phillips, Scott Silver (“Joker”)
Greta Gerwig (“Little Women”)
Anthony McCarten (“The Two Popes”)

Najbolji originalni scenarij

Susanna Fogel, Emily Halpern, Sarah Haskins, Katie Silberman (“Booksmart”)
Rian Johnson (“Knives Out”)
Noah Baumbach (“Marriage Story”)
Quentin Tarantino (“Once Upon a Time… in Hollywood”)
Han Jin Won, Bong Joon-ho (“Parasite”) – Pobjednik

Najbolji debi britanskog pisca, redatelja ili producenta

Mark Jenkin, Kate Byers, Linn Waite (“Bait”) – Pobjednik
Waad al-Kateab, Edward Watts (“For Sama”)
Alex Holmes (“Maiden”)
Harry Wootliff (“Only You”)
Álvaro Delgado-Aparicio (“Retablo”)

Najbolja originalna glazba

Thomas Newman (“1917”)
Michael Giacchino (“Jojo Rabbit”)
Hildur Guđnadóttir (“Joker”) – Pobjednik
Alexandre Desplat (“Little Women”)
John Williams (“Star Wars: The Rise of Skywalker”)

Najbolja fotografija

Roger Deakins (“1917”) – Pobjednik
Rodrigo Prieto (“The Irishman”)
Lawrence Sher (“Joker”)
Phedon Papamichael (“Le Mans ’66”)
Jarin Blaschke (“The Lighthouse”)

Nagrada za zvijezdu u usponu

Awkwafina
Kaitlyn Dever
Kelvin Harrison Jr.
Jack Lowden
Micheal Ward – Pobjednik

Najbolji film na stranom jeziku

Lulu Wang, Daniele Melia (“The Farewell”)
Waad al-Kateab, Edward Watts (“For Sama”)
Pedro Almodóvar, Agustín Almodóvar (“Pain and Glory”)
Bong Joon-ho (“Parasite”) – Pobjednik
Céline Sciamma, Bénédicte Couvreur (“Portrait of a Lady On Fire”)

Najbolji dokumentarni film

Steven Bognar, Julia Reichert (“American Factory”)
Todd Douglas Miller (“Apollo 11”)
Asif Kapadia (“Diego Maradona”)
Waad al-Kateab, Edward Watts (“For Sama”) – Pobjednik
Karim Amer, Jehane Noujaim (“The Great Hack”)

Najbolji animirani film

Chris Buck, Jennifer Lee, Peter Del Vecho (“Frozen 2”)
Sergio Pablos, Jinko Gotoh (“Klaus”) – Pobjednik
Will Becher, Richard Phelan, Paul Kewley (“A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon”)
Josh Cooley, Mark Nielsen (“Toy Story 4”)

Kasting

Shayna Markowitz (“Joker”) – Pobjednik
Douglas Aibel, Francine Maisler (“Marriage Story”)
Victoria Thomas (“Once Upon a Time… in Hollywood”)
Sarah Crowe (“The Personal History of David Copperfield”)
Nina Gold (“The Two Popes”)

Najbolja montaža

Thelma Schoonmaker (“The Irishman”)
Tom Eagles (“Jojo Rabbit”)
Jeff Groth (“Joker”)
Andrew Buckland, Michael McCusker (“Le Mans ’66”) – Pobjednik
Fred Raskin (“Once Upon a Time… in Hollywood”)

Najbolja scenografija

Dennis Gassner, Lee Sandales (“1917”) – Pobjednik
Bob Shaw, Regina Graves (“The Irishman”)
Ra Vincent, Nora Sopková (“Jojo Rabbit”)
Mark Friedberg, Kris Moran (“Joker”)
Barbara Ling, Nancy Haigh (“Once Upon a Time… in Hollywood”)

Najbolja kostimografija

Christopher Peterson, Sandy Powell (“The Irishman”)
Mayes C. Rubeo (“Jojo Rabbit”)
Jany Temime (“Judy”)
Jacqueline Durran (“Little Women”) – Pobjednik
Arianne Phillips (“Once Upon a Time… in Hollywood”)

Najbolja šminka i frizura

Naomi Donne (“1917”)
Vivian Baker, Kazu Hiro, Anne Morgan (“Bombshell”) – Pobjednik
Kay Georgiou, Nicki Ledermann (“Joker”)
Jeremy Woodhead (“Judy”)
Lizzie Yianni Georgiou (“Rocketman”)

Najbolji zvuk

Scott Millan, Oliver Tarney, Rachael Tate, Mark Taylor, Stuart Wilson (“1917”) – Pobjednik
Tod Maitland, Alan Robert Murray, Tom Ozanich, Dean Zupancic (“Joker”)
David Giammarco, Paul Massey, Steven A. Morrow, Donald Sylvester (“Le Mans ’66”)
Matthew Collinge, John Hayes, Mike Prestwood Smith, Danny Sheehan (“Rocketman”)
David Acord, Andy Nelson, Christopher Scarabosio, Stuart Wilson, Matthew Wood (“Star Wars: The Rise of Skywalker”)

Specijalni vizualni efekti

Greg Butler, Guillaume Rocheron, Dominic Tuohy (“1917”) – Pobjednik
Dan Deleeuw, Dan Sudick (“Avengers: Endgame”)
Leandro Estebecorena, Stephane Grabli, Pablo Helman (“The Irishman”)
Andrew R. Jones, Robert Legato, Elliot Newman, Adam Valdez (“The Lion King”)
Roger Guyett, Paul Kavanagh, Neal Scanlan, Dominic Tuohy (“Star Wars: The Rise of Skywalker”)

Britanski kratkometražni animirani

Maryam Mohajer (“Grandad Was a Romantic”) – Pobjednik
Kathrin Steinbacher (“In Her Boots”)
Naaman Azhari, Lilia Laurel (“The Magic Boat”)

Najbolji britanski kratkometražni film

Myriam Raja, Nathanael Baring (“Azaar”)
Hector Dockrill, Harri Kamalanathan, Benedict Turnbull, Laura Dockrill (“Goldfish”)
Sasha Rainbow, Rosalind Croad (“Kamali”)
Carol Dysinger, Elena Andreicheva (“Learning to Skateboard in a Warzone (If You’re a Girl”) – Pobjednik
Lena Headey, Anthony Fitzgerald (“The Trap”)